873/​591

Edouard Vuillard (f. Cuiseaux 1868, d. La Baule 1940)

“La Patisserie”. Sign. E. Vuillard med dedikation: “À mon amie Ballin”. Epreuve d'essai. Litografi i farver. Bladstørrelse 42,5×35

Litteratur: Roger-Marx 41. Proveniens: Kunstneren Mogens Ballin. Proveniens: Esther Bredholt, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag