2014/​682

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et par lænestole med ben af mahogni. Sider, ryg samt hynder betrukket med brunt farvet skind. Model 2421. Designet 1975. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabriki i 1978. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK