1341/​616

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

“Kongemønster”, “Kugle”, “Dronningmønster”, m.v. En samling bestikdele samt salt- og pebersæt af sølv. Udført og stemplet hos hhv. Georg Jensen, Frithjof Bratland, Just Andersen samt Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 208 gr. (9)

Bestående af:

“Kongemønster”: 1 flødeske, 1 cocktailspyd,

“Dronningmønster”: 1 pålægsgaffel.

“Antik”: 1 sukkerske.

“Kugle”: 1 nøddeknækker.

Frithjof Bratland: 1 serveringsske af sølv. Anno 1946. L. 20.

Just Andersen: Salt- og pebersæt af sterlingsølv, bundstykker af hhv. hvid og sort ebonit. H. 5,7. Lille saltkar med indsats af blåt glas. H. 3,7.

Evald Nielsen: 1 marmeladeske af hammerslået sølv, skaft smedet med bladværk i relief. Med indgravering på bagsiden af skaft. L. 12,8.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Evald Nielsen marmeladeske med indgravering på bagsiden af skaft.

Moderne kunst og design, 8. oktober 2013

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK