2431/572
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med vippefunktion, stjernefod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket brunt skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1982.
Stemplet nr. 3316–2022.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Manglende vippebeslag. Ombetrukket.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud