Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Portræt af dame med stor sort hat. Sign. L.T. 23. Olie på lærred. 54×43.
Proveniens: ABR, auktion 291, 1973, kat. nr. 262. Litteratur: Lise Svanholm, “Laurits Tuxen” nr. 1206. Her beskrevet som “Portræt af dame med stor sort hat”.
Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op. Mindre afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
20 bud