2015/21
Lommeur af 18 kt. guld med time og kvarter repetition samt stopknap, kasse med rillet kant, sølvfarvet og guillocheret skive med romertal, støvkapsel af guld mærket Breguet a Paris og nummereret 3110. 19. årh.s begyndelse. Vægt 94 g. Diam. 52 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Skive med ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud