Foto endnu ikke klar
886/​166

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Købt af Den Hirschsprungske Samling i juni 2019.

“Strandstudie i Graavejr. St. Malo”. Sign. S. K. St. Malo 77. Olie på træ. 21×33.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 167.

Udstillet: “P. S. Krøyer-udstillingen på Charlottenborg”, 1910 nr. 70, tilhørende Krøyers dødsbo.

Proveniens: P.S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 55, solgt for 270 kr til jagtjunker J. K. Dinesen, Kragerupgaard.

.

Proveniens: P. S. Krøyers dødsboauktion 1910 nr. 55, solgt til jagtjunker J. K. Dinesen, Kragerupgaard.

Erhvervet af nuværende ejer på auktion hos Nellemann & Thomsen, Aarhus, i begyndelsen af 1990'erne.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK