2411/​580

Grete Balle (f. Haderslev 1926, Sjælland/Jylland,1950-)

“Sort tågefigur”, 1969. Usign. Mixed media. H. 198.

Udstillet: “Majudstillingen”, Charlottenborg, 1969 og Galerie Jensen, 1969. Proveniens: “Farve Peters” samling. Proveniens: Galleri Henrik Kampmann, København.

Medfølgende dokumentation fra kunstneren og avisudklip om skulpturen.

Grete Balle er en dansk væver og maler. Hun tilhører tekstilkunstens avantgarde, eksperimenter med materialets udtryksformer og muligheder, og som enke efter maleren Mogens Balle er hun forbundet til CoBrA-gruppen - i 2021 er hun således repræsenteret på udstillingen “CoBrA - de kvindlige kunstnere” på Museum Jorn i Silkeborg. Selv om Balle oprindeligt debuterer som maler, blev det som autodidakt tekstilkunstner, at hun slår sit navn fast. Udgangspunktet er en væv, som parret køber for en billig penge. Hun finder sin inspiration både i den nordiske historie, andre kulturer og den omkringliggende natur, der til tider inddrages konkret i hendes værker. I “Sort tågefigur” er hun inspireret af afrikansk kunst, og vævningen har forladt væggen for at træde ud i rummet som et åndemanerkostume.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Almindelig patina.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK