Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Espace jaune”. Sign. på bagsiden Mortensen 1970. Olie på lærred. 97×136.
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel”, gengivet fig. 289 side 197. Udstillet: “Richard Mortensen”, Louisiana, Humlebæk, 1970, kat. nr. 94.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016