I. C. Møller (, dansk maler, 18.-19. årh.)
Prospekt visende folkeliv på hjørnet af det nuværende Bredgade og Esplanaden. Sign. I. C. Møller 2. maj 1813. Med dedikation: Tilegnet min Velgjörer paa hans Fødselsdag d. 2. Maii 1819. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål. 23×28,5.
På bagsiden af bagpladen betegnet: Billede af Grønningen med Landfader-Academiet som dannede Hjørnet af Toldbodveien og Bredgade.
Papiret er gulnet. Misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021