1950/669
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Rund vase af terrakotta modelleret med stiliseret ornamentik og blade. Dekoreret med orangebrun, mørkebrun og grøn glasur. Sign. monogram, udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, 207, III. H. 27. Diam. 19.
Fodrand med enkelte afskrabninger i glasurens overflade.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud