1419/​201

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i maj 2014.

Christian X's skrivebord fra Sorgenfri; fritstående skrivebord af egetræ og rodtræ, sarg med tre skuffer, sidekabinetter med skuffer og hylder, låget prydet med kartoucher hvori prospekter fra Sorgenfri Slot og Lyngby Kirke. Danmark, 20. årh.første halvdel. H. 77. L. 160. B. 83.

Det var over netop dette skrivebord, at tyske soldater skød ind gennem vinduerne til kongens arbejdsværelse den 29. august 1943 ved den fuldstændige tyske magtovertagelse af Danmark. Kongen havde ved tidspunktet for kampene opholdt sig på første sal, men opdagede skudhuller i vinduerne tidligt om morgenen. Kongen følte sig heldig, for hvis han havde siddet ved skrivebordet var han blevet ramt.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Nøgle medfølger. Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK