1739/969
Svend Aage Lindstrøm (f. 1902, d. 1997)
Bordlampe af grønpatineret bronze støbt i form af stående kvinde med spejl. Tryksign. Svend Lindstrøm. H. ekskl. fatning 32,5. H. inkl. skærmholder 53.
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag