2417/​47

Dansk standur i kasse af mørkpoleret træ med dør af mahogni, skive af messing. Skiven med plakette betegnet 'Peter Green'. 20. årh. H. 221. B. 47. D. 30.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To messing lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag