2450/38
Rococo chatol af eg, top prydet med adelsvåben og årstal 1771 i rococo kartouche, overskab med to låger, front med skriveklap bag hvilken mindre skuffer og rum, ligeknækket front med tre skuffer. 18. årh. H. 228. B. 106. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet.
Vurdering