1831/791
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 305”. Fritstående skrivebord af patineret eg. Front med tre skuffer, sider med klapper. Udført og stemplet hos Andreas Tuck. H. 73. L. 136./232. B. 75.
Slitage, herunder ridser, mærker, hakker og skjolder. Fugtspor, reparation på hjørnetop samt kantafslag. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag