2031/828
Jørgen Rohweder (f. 1904, d. 1994)
Cirkulært sofabord af rattan og sjeneflet. Top og underliggende hylde af glas. Formgivet og udført ca 1938 hos E.V.A. Nissen & Co. H. 58. Diam. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Stel med tørhed.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag