2031/​828

Jørgen Rohweder (f. 1904, d. 1994)

Cirkulært sofabord af rattan og sjeneflet. Top og underliggende hylde af glas. Formgivet og udført ca 1938 hos E.V.A. Nissen & Co. H. 58. Diam. 70.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Stel med tørhed.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK