Ryan Nord Kitchen (f. Brooklyn 1988)
“April Painting 2”. Sign. på bagsiden Ryan Nord Kitchen 4/3/14, 4 II. Olie på lærred. 86×64. Uindrammet.
Litteratur: Gengivet på kunstnerens hjemmeside, www.ryannordkitchen.com, under 'Portfolio 2014'. Proveniens: Galleri Jacob Bjørn, Aarhus. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne kunst og design, 17. november 2020