Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Et par sofamoduler af riopalisander. Hynder betrukket med grøn uld. Udført og mærket hos Magnus Olesen, 1960'erne. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Porøst skum. Gjorde under sæder møre og flossede.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020