1643/1576
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, mærket Chronometre, forgyldt værk mærket Chronometre, støvkapsel af guld mærket Chronometre. Ca. 1900. Vægt ialt 123 gr. Kassediam. 58 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kædering og krone ej guld. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
27 bud