Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Det røde lam”. Sign. på underlag Carl-Henning Pedersen, Roma 1969. Akvarel på papir. Bladstørrelse 48×65.
Proveniens: Karel Van Stuijvenbergs samling. Udstillet: Museum d'Art moderne et d'Art contemporain, Liege, 1993. Udstillet: Cobra Museum, Amsterdam, 2018. Udstillet: Pinacoteca, Sao Paulo, 2000.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
CoBrA, 1. december 2020
19 bud