Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Fritstående skrivebord af Rio-palisander, sarg med fire skuffer. Model 93–4. Designet 1955. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. H. 71. L. 175. B. 75.
Litteratur: Bygge og Bo, juni 1956.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Falmet.
Moderne kunst og design, 5. maj 2015
11 bud