1915/​7007

Eshu stav af sortpigmenteret patineret træ holdende fløjte monteret på base af patineret bronze, Etiket med utydelig skrift samt datering 1945. H. 51 cm. uden base.

Proveniens: Ex. Gallery Dogon Berlin Monika Edelmaier.

Brugsslitage.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK