2332/670
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 100”. Fritstående reol/roomdivider af eg i tre sektioner bestående af tre tophylder, ni flytbare hylder, en dyb tv-hylde, et dyb bundskab, et topskab, en dyb skuffesektion, to endevanger og to midtervanger. Udført hos RY Møbler. H. 206. B. 307,5. D. 36/49. (20)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet. Bagside af vægskab med defekt tophylde, se foto.
Moderne kunst og design, 8. august 2023
Vurdering
Hammerslag