915/​153

Barok bæger af forgyldt sølv, front graveret med dronning Louises monogram. Mester Hendrich Reinicke, København 1708. Vægt 230 g. H. 10 cm. Diam. 10 cm.

Dronning Louise (1667–1721), datter af Hertugen af Mecklenburg-Güstrow, blev gift med kronprins Frederik (IV) i 1695. Mor til Christian VI.

Proveniens: Dansk privat samling

Kunsthåndværk, møbler og tæpper, 19. september 2023

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK