2110/749
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminium Group”. Højrygget kontorstol med stel af forkromet stål, monteret med hjul. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort skind. Bagpå med kanvas. Model EA 119. Udført og stemplet hos Vitra.
Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud