879/​507

L. A. Smith (f. København 1820, d. sst. 1906)

Købt af Nationalmuseet i Stockholm i maj 2018.

Siddende model. Sign. Schmidt 1843. Betegnet verso nr. 68 Schmidt. Bly på papir. Bladstørrelse 292×235 mm.

Som tilfældet er med mange af C. W. Eckersbergs andre privatelever, svarer flere af Smiths tegninger fra begyndelsen af 1840erne til velkendte værker af professoren udført under den samme tegningesession. Her har Smith siddet på Eckersbergs højre side og yderst detaljeret og gennemarbejdet tegnet samme model som Eckersberg jvf. kat. nr. 2105.

Proveniens: Anonym auktion, Fortegnelse over en Samling af Malerier, Studier, Skizzer, Haandtegninger [...] hvilke ved Auction bortsælges [...] Kjøbenhavn, 1856, nr. 68. Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK