Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Heste bag vanderens vænge”. Sommer, Saltholm. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 87×132.
Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 680.
Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker nr. 930.
Udstillinger: Kunstforeningen på Charlottenborg, “Arbejder af Theodor Philipsen” 1946 nr. 156.
Proveniens: Th. Philipsen auktion på Den Frie 1916 nr. 9. Kunsthallen auktion 53, 1937 nr. 122, afbildet s. 13. Kunsthallen auktion 75, 1940 nr. 75. Kunsthandler Chr. Larsen (1946). Erhvervet ca. 1980 i Vestjysk Kunsthandel i Esbjerg af planteskoleejer A. Særmark Thomsen (1993).
Originale lærred. God original stand med et par mindre retoucher i himlen.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019