Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
Lavt skab af riopalisander med beslag af messing. Front med to låger, indvendigt med hylder og udtræksbakker. Udført hos Langkilde Møbler for Illums Bolighus med plakette herfra. H. 66,5. B. 100. D. 47.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ujævn falmet. Et greb med reparation og afslag. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020