902/​93

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Interiør med Annas bror styrmand John H. Brøndum (1862–1918), der spiller skak med en ung dame. Sign. A. Ancher. Kul på papir. Lysmål 33×43.

John var charmerende og kendt som pigernes ven. Desværre ved man ikke præcist hvem den kvindelige skakspiller forestiller. Det kan muligvis forestille den svenske sangerinde Gerda Carolina Fredrika Ahlborn (1855–1931) som besøgte Skagen sammen med malerinden Anna Palm (1859–1924) i 1884. John blev gode venner med de to svenske kunstnere og de havde en munter sommer sammen. Den anden mulighed er den norske maler Wilhelm Peters' første kone italienerinden Aromatari, som han blev gift med c. 1880. De besøgte Skagen i 1881 og 1883.

Proveniens: Rekvirentens svigerfar arbejdede på Brøndums Hotel i Skagen, hvor han fik tegningen foræret af Anna Ancher.

På denne auktion ses også P. S. Krøyers lidt ældre fremstilling af Annas bror (se katalog nr. 87).

Malerier og tegninger, 1. juni 2021

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK