2431/​73

Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)

“På hjemvejen fra manøvren. I forgrunden tilhøjre for landevejen er infanterister i opbrud efter et hvil. Musikken spiller, i mellemgrunden en kagekone, længere tilbage en officer til hest. tilvenstre marcherer på landevejen et kompagni, derpasserer et enspænderkøretøj med en bonde og hans kone på bukken. En hund gør fra læsset ad soldater, der støtter sig til vognen”. Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74×125.

H. Chr. Christensens fortegnelse, 1917, nr. 178.

Udstillet: Charlottenborg 1884 nr. 160.

Proveniens: Fr. Bokkenheuser, dennes auktion 1915 (til installatør Georg Persson). Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 276 samt auktion 622, 1996 nr. 398.

Krakeleringer. Retoucheringer. Mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

904507 4.000 DKK