12032/​158

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

Rektangulært spisebord med klemben af forkromet stål, top af hvid laminat med alukant. Model B436. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1988. H. 70. L. 120. B. 80.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Rust på ben.

Kunst, antikviteter & design, 6. august 2020

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK