12032/158
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Rektangulært spisebord med klemben af forkromet stål, top af hvid laminat med alukant. Model B436. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1988. H. 70. L. 120. B. 80.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Rust på ben.
Kunst, antikviteter & design, 6. august 2020
Vurdering
Hammerslag