902/​980

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Høj vase af klart matteret glas med enkelte orange elementer. Overfang af rosa glas udskåret med motiver i form af bær og blade. Sign. Gallé. H. 63.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag