2006/​763

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Arne Jacobsen. “Svanen”. Lænestol med profileret drejestel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK