12049/184
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
En vægseng af oregon pine og teak, front med to døre bag hvilken nedklappelig seng. Del af serien “Boligens Byggeskabe”. H. 210. B. 110. D. 35.
Sider med ridser og mærker. Derudover almendelig brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 3. december 2020
Vurdering
Hammerslag