N. P. Mols (f. Grumstrup 1859, d. København 1921)
“Køerne skal malkes. Vestjylland”. Sign. N. P. Mols 11. Olie på lærred. 97×137.
Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 363.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 236, 1969 nr. 165 afbildet side 25.
Krakeleringer. Retoucheringer og mindre afskalninger ved kant. Revne ca 2 cm i lærred ved nedre højre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024