“Arvesølv 10” og “Arvesølv 12”. Bestik af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1380 gr. (44)
Bestående af:
“Arvesølv 10”: 6 middagsgafler, 12 kagegafler, 12 theskeer, 8 kaffeskeer, 1 kartoffelske, 1 serveringsske med rund laf, 1 sauceske.
“Arvesølv 12”: 1 honningske, 1 serveringsspade med flad laf, 1 serveringsspade med rund buet laf.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med indgravering på bagsiden af laf.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015