2115/​160

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Jørgen Peter Bloch (1795–1874), kunstnerens fader. Sign. C Bloch. Blyant på papir monteret i passepartout. Lysmål 17×13.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 424, 1981 nr. 862.

Enkelte misfarvninger. Reparation af minimal perforering ved nedre kant. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.600 kr.

1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.