Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Portræt af Jørgen Peter Bloch (1795–1874), kunstnerens fader. Sign. C Bloch. Blyant på papir monteret i passepartout. Lysmål 17×13.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 424, 1981 nr. 862.
Enkelte misfarvninger. Reparation af minimal perforering ved nedre kant. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021