2124/1000
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og sortlakeret metal, monteret med skærm af plisseret akryl. Model 339. Udført hos Le Klint. H. 135–165.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag