884/​203

L'Amérique

Directoire kaminur af forgyldt og patineret bronze, allegori over Amerika, siddende kvinde med bue, pilekogger og spyd med krokodille og palmetræ, profileret base med guirlander i relief, skive af hvid emalje sign. Ridel á Paris (Laurent Ridel urmager i 1789). Frankrig, ca. 1800–1815. H. 48. B. 37. D. 15.5.

Litteratur: Tardy II, Pendules Francaises, p. 246. Elke Niehüser, French Bronze clocks, p. 147–149 and no. 808, p. 235. H. Ottomeyer, P. Pröschel et al., Vergoldete Bronzen, Munich 1986, vol I, p. 381, fig. 5.15.28

Efter design fra 1799 af Jean-Simon Deverberie (1784–1824) original tegning på 'Bibliothèque Nationale', Paris.

Uret her og andre med lignende temaer kaldet 'Au bon sauvage' dukkede op i slutningen af 1700-tallet, som hyldest til den schweizisk filosof Jean-Jacques Rousseaus 'Homme Naturel'.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK