Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)
To piger med lyst hår. Sign. N. B-B (med kyrilliske bogstaver). Betegnet på bagsiden på kyrillisk med fremmed hånd: “Dette billede er malet af Bogdanoff-Belsky”. Olie på lærred monteret på malepap. 31×34.
MHB 09.04.2021: Ligger på Martins skrivebord.
Proveniens: Den danske grosserer og fordrepræsentant, direktør Gunnar Helge Haagensen (1895–1957). Herefter hans datter, Inge Haagensen (1930–2020), til idag.
Russisk kunst, 7. december 2020