Torsten Johansson (f. Idre 1917, d. Vedbæk 1996, bosat i Danmark fra 1948)
Søjle. Usign. Skulptur af rød- og sort lakeret jern. H. 135 x B. 50 x D. 32 cm
Litteratur: Skulpturer af Torsten Johansson, kat. nr. A-13. Læs mere på www.johansson.byethost7.com
Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. februar 2015