2142/​304

Signeret Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Signeret: Karshane Nor Pour(knytteværkstedet samt delvist utydelig skrift). 20. årh.s første halvdel. 510×342.

Fremstår med to større reparationer(ene reparation afbleget) samt et par mindre reparationer. Slidte frynser. Enkelte pletter. Delvis mindre slitage på kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

12 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK