921/​524

Thomas Kluge (f. Glostrup 1969)

“For Eksperimentets Skyld I + II”, 1999–2000. Begge sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. Hver 174×75. (2)

Litteratur: Torben Weirup: “Under baretten. En fortælling om Thomas Kluges maleri”, Aschehoug, København, 2002, geng. helsides i farver side 164–165. Litteratur: Thyge Christian Fønss-Lundberg: “ Kluge. Catalogue Raisonné 1990–2020”, Frydenlund, Frederiksberg 2000, kat. nr. 120 og 121, gengivet helsides i farver. Udstillet: “Thomas Kluge - Kunstens virkelighed”, Holstebro Kunstmuseum, 25. august - 21. oktober 2001, gengivet helsides som kat. nr. 28 og 29. Proveniens: BMW, Danmark. Proveniens: Privateje, Danmark.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK