2125/896
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sofabord af bejdset bøg med underliggende tremmehylde og “sko” af messing. Top af nøddetræ med opklappelige plader. Udført hos Anton Kildeberg. H. 61. L. 69/94/122. B. 48.
Litteratur: Per H. Hansen, “Finn Juhl og hans hus”, side 51.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Top med skjolder og ujævnt falmet.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud