900/​131

Niels Hemmingsen (f. 1513, d. 1600, dansk teolog)

Pastor sive pastoris optimus vivendi agendique modus […]. Kbh: Christopher Barth. Baltzer Kaus. 1562. 8vo. Sign. *1–8, A-Z1–8 (8 unumm. bl., pag. 1–347, 21 unumm. bl. Med gennemgående fugtskjold og ormehuller. Indb. i samt. nodemanuskript, og senere overtrukket (af Helwerskov) med sølvinvirket silkestof. Indlagt i ny kassette.

Thesaurus Skriver om dette eksemplar: “[a] very interesting copy turned up at the M. Neiiendam sale in 1962. The book plate of the Danish book collector C.H.Helwerskov […] is seen in silver embroidery superimposed on a parchment binding. The book has also been in the possession of Peder Syv. […]. The book is still in a private collection.” Thesaurus #102.

Proveniens: Eksemplaret har tilhørt Landsdommer Chr. H. Helwerskov med dennes super-exlibris, senere solgt på Mic. Neiiendams auktion, herefter bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK