1632/649
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Barstol med stel af forkromet stål. Sæde betrukket med cognacfarvet skind. Model FL 9511. Formgivet 1961. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1993. H. 79.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Skind med enkelte overflade ridser. Fod med ridser.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
20 bud