2204/552
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Armstol af patineret teak. Sæde beklædt med sjeneflet. Model 113. Designet 1955. Udført hos Kolds Savværk.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 1957.
Litteratur: Mobilia no. 25, juni-juli 1957, side 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med defekter. Løse samlinger. Limrester.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
23 bud