2005/40
Friedrich Carl Mayer (f. Tölz 1824, d. München 1903)
Kirkeinteriør med en træt kvinde, der har tabt salmebogen. Sign. F. C. Mayer. Olie på lærred. 28×23.
Behov for rensning. Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag